Boros Kinga és Bálint Etelka könyvbemutatója Marosvásárhelyen
2022. március 3-án, csütörtök délután 5 órától a Gemma kávézóban kerül sor a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Doktori Iskolájának legújabb könyvbemutatójára. Az egyetem doktori képzésén részt vevő hallgatók munkáiból álló gyűjtemény két legújabb kiadása Boros Kinga és Bálint Etelka munkája, Kényelmetlen színház, valamint Színházi nevelés Erdélyben címmel. A könyveket Kékesi Kun Árpád és Kovács Levente mutatja be.
Boros Kinga teatrológus, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem adjunktusa. 2004-ben a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem teatrológia szakán diplomázott, doktori dolgozatát 2014-ben védte meg a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen. Dolgozott szerkesztőként (A Hét, Játéktér, Színház folyóirat), szabadúszó dramaturgként, mindemellett két gyerek édesanyja. Ez utóbbi információt mindig kihúzzák a bemutatkozásából, ezért minden alkalommal ismét beleírja.
Nánay István könyvajánlója:
Érdemi munka Boros Kinga könyve.
A szerző a magyar szakirodalom hosszú ideig kevéssé tárgyalt és feltárt területét igyekszik feltérképezni. A politikai színházat sokáig összekötötték Erwin Piscator és Bertolt Brecht nevével és munkásságával, a közelmúlttól pedig előszeretettel szűkítik a második nyilvánosság körére. Boros Kinga túllép ezeken a megközelítéseken, és A kényelmetlen színház kitágítja a politikus színház témakörét. Elméleti és történeti összegzései önmagukban is fontosak, számos új meglátást tartalmaznak, egyben megalapozzák a mű legértékesebb, a romániai, kiemelten a sepsiszentgyörgyi cenzúráról, „A Vigu-ügyről”, saját munkáiról (Stop the Tempo, 20/20, Terminus), valamint az alkalmazottként definiált színház erdélyi állapotáról szóló fejezeteket.
Bálint (Kusztos) Etelka (Marosvásárhely) középiskolai magyartanár, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Pszichológia és Neveléstudományok Kar Pedagógia és Alkalmazott Didaktika Intézetének óraadó tanára.
Doktori dolgozata a színházi nevelés és színházpedagógia hazai jelenéről szól, konkrét gyakorlati példákon alapul, a szerző megfigyeléseinek, elemzéseinek, hospitálásokon való aktív gyakorlati és elméleti tevékenykedésének összefoglalása.
Kékesi Kun Árpád könyvajánlója:
Úttörő vállalkozás: első összeírása az elmúlt negyedszázad azon erdélyi törekvéseinek, amelyek a színházi nevelés fogalma alá csoportosíthatók.
Elsőként foglalta össze e sokféle formát öltött jelenségeket, megkerülhetetlen referenciát kínálva ezzel az említett diskurzusba utána lépő kutatóknak. Dolgozata ebből fakadó értékét növeli az elméleti megalapozottság, a téma feldolgozásának és tanulmánya felépítésének kiválósága és nem utolsósorban az a pedagógusi és kutatói elkötelezettség, sőt szenvedély, amely írása minden részletéből sugárzik.
A saját hétköznapi pedagógusi tevékenységében érzékelt anomáliák alapján tesz fel olyan kérdéseket, amelyekre a színházi nevelésben vél válaszokat találni. Értekezésének ebből fakadó „élősége” a szakirodalmi áttekintés, az empirikus kutatás és a számbavételezés alaposságával párosul.
A sorozat minden kötete a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Doktori Iskolájában végzett hallgatók kutatásain alapszik. A nyomtatott kiadványok létrejöttét a Communitas Alapítvány támogatta.
Időpont: 2022. március 3., csütörtök, 17 óra
Helyszín: Gemma Book Café (Marosvásárhely, Bolyai utca 10.)
Az esemény online is követhető a MME Facebook oldalán.